Zakup dmuchanych zamków - jaka stawka VAT?
Dmuchane zamki, zjeżdżalnie, tory przeszkód i inne tego typu konstrukcje objęte są podatkiem w stawce 23%. Jeśli kupujesz taką atrakcję i jesteś czynnym podatnikiem VAT, otrzymana faktura zakupu stanowi podstawę do pomniejszenia kwoty VAT należnego.
Oczywiście dotyczy to sytuacji, gdy zakupiony zamek dmuchany będzie wykorzystywany w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Osiąganie przychodów z wynajmu takich konstrukcji osobom prywatnym, firmom, władzom miasta itp. uprawnia przedsiębiorcę do odliczenia VAT z faktury dokumentującej zakup dmuchańca.
Wynajem dmuchańców - jaką stawkę VAT zastosować?
Wynajem urządzeń rekreacyjnych - w tym wypadku dmuchanych zamków - innym firmom oraz osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej podlega opodatkowaniu VAT w stawce podstawowej 23%.
Należy jednak rozróżnić sytuację, w której firma wynajmuje dmuchańca w celu jego użytkowania np. na festynie, pikniku dla pracowników czy prywatnej imprezie urodzinowej, od sytuacji, w której przedsiębiorca sam obsługuje urządzenie i pobiera od klientów opłaty za bilety wstępu
Stawka VAT na bilecie wstępu na dmuchańca
Biznes z dmuchańcami może przybrać różne formy. Niektórzy tworzą swojego rodzaju wypożyczalnie takich atrakcji, udostępniając je np. na cały dzień lub w konkretnych godzinach. Jak wspomniano powyżej, za taką usługę należy wystawić fakturę z naliczonym podatkiem VAT w wysokości 23%.
Popularną formą zarobku na dmuchańcach jest też rozstawienie konstrukcji np. na ogólnie dostępnym festynie, w parku, na plaży czy w miejscowości turystycznej i pobieranie opłat od indywidualnych klientów za bilety wstępu.
W załączniku nr 3 do ustawy o VAT wymieniono towary i usługi opodatkowane stawką podatku w wysokości 8%. W pozycji 68 znajdziemy tam "Pozostałe usługi związane z rekreacją - wyłącznie w zakresie wstępu" - bez względu na symbol PKWiU. Z przepisu tego wynika, że zarówno w parkach rozrywki, jak w innych miejscach służących rekreacji, bilety wstępu mogą być opodatkowane stawką VAT w wysokości 8%.
Nie ma przy tym znaczenia, w jakiej formie sprzedajemy bilety wstępu - czy pobieramy opłatę bezpośrednio przed wejściem na atrakcję, udostępniamy żetony, opaski czy bilety. W każdym z tych przypadków może być zastosowana obniżona stawka podatku VAT w wysokości 8%.
Wynajem dmuchańców a zwolnienie z VAT
Niezależnie od tego, czy Twoje usługi polegają na wynajmie dmuchańców firmom lub osobom prywatnym na imprezy, czy sprzedajesz bilety wstępu na konstrukcje, po spełnieniu warunków określonych w ustawie możesz korzystać ze zwolnienia z VAT. Wypożyczanie dmuchanych urządzeń nie zostało przez ustawodawcę wyłączone z tej preferencji.
Zgodnie z art. 113 ust. 1 i 9 ustawy, zwolnienie z VAT przysługuje podatnikom, u których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyła 200.000 zł netto. Przedsiębiorcy rozpoczynający działalność limit ten wyliczają w proporcji do okresu jej prowadzenia.
Podsumowanie
Opodatkowanie sprzedaży, wynajmu i biletów wstępu na dmuchane zamki jest kluczowe dla podatników VAT, którzy muszą rzetelnie rozliczać się z urzędem skarbowym. Zakup takich konstrukcji jest objęty VAT w wysokości 23%. Tę samą stawkę stosuje się przy wynajmie urządzeń osobom prywatnym i firmom. Z kolei bilety wstępu na dmuchańce można opodatkować obniżoną stawką VAT wynoszącą 8%.