Prawidłowe przyporządkowanie stawki VAT do sprzedawanych towarów lub świadczonych usług to podstawa rzetelnego rozliczenia z urzędem skarbowym. Pozwala uniknąć nieprzyjemności w razie kontroli, ale też zapobiec niepotrzebnemu zawyżeniu kwoty należnego podatku. Warto jednak pamiętać, że stawki podatku mogą się różnić np. dla wynajmu dmuchańców i dla pobierania opłat za wstęp na taką atrakcję.

Zakup dmuchanych zamków - jaka stawka VAT?

Dmuchane zamki, zjeżdżalnie, tory przeszkód i inne tego typu konstrukcje objęte są podatkiem w stawce 23%. Jeśli kupujesz taką atrakcję i jesteś czynnym podatnikiem VAT, otrzymana faktura zakupu stanowi podstawę do pomniejszenia kwoty VAT należnego. 

Oczywiście dotyczy to sytuacji, gdy zakupiony zamek dmuchany będzie wykorzystywany w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Osiąganie przychodów z wynajmu takich konstrukcji osobom prywatnym, firmom, władzom miasta itp. uprawnia przedsiębiorcę do odliczenia VAT z faktury dokumentującej zakup dmuchańca.

Wynajem dmuchańców - jaką stawkę VAT zastosować?

Wynajem urządzeń rekreacyjnych - w tym wypadku dmuchanych zamków - innym firmom oraz osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej podlega opodatkowaniu VAT w stawce podstawowej 23%.  

Należy jednak rozróżnić sytuację, w której firma wynajmuje dmuchańca w celu jego użytkowania np. na festynie, pikniku dla pracowników czy prywatnej imprezie urodzinowej, od sytuacji, w której przedsiębiorca sam obsługuje urządzenie i pobiera od klientów opłaty za bilety wstępu

Stawka VAT na bilecie wstępu na dmuchańca

Biznes z dmuchańcami może przybrać różne formy. Niektórzy tworzą swojego rodzaju wypożyczalnie takich atrakcji, udostępniając je np. na cały dzień lub w konkretnych godzinach. Jak wspomniano powyżej, za taką usługę należy wystawić fakturę z naliczonym podatkiem VAT w wysokości 23%.

Popularną formą zarobku na dmuchańcach jest też rozstawienie konstrukcji np. na ogólnie dostępnym festynie, w parku, na plaży czy w miejscowości turystycznej i pobieranie opłat od indywidualnych klientów za bilety wstępu. 

W załączniku nr 3 do ustawy o VAT wymieniono towary i usługi opodatkowane stawką podatku w wysokości 8%. W pozycji 68 znajdziemy tam "Pozostałe usługi związane z rekreacją - wyłącznie w zakresie wstępu" - bez względu na symbol PKWiU. Z przepisu tego wynika, że zarówno w parkach rozrywki, jak w innych miejscach służących rekreacji, bilety wstępu mogą być opodatkowane stawką VAT w wysokości 8%.

Nie ma przy tym znaczenia, w jakiej formie sprzedajemy bilety wstępu - czy pobieramy opłatę bezpośrednio przed wejściem na atrakcję, udostępniamy żetony, opaski czy bilety. W każdym z tych przypadków może być zastosowana obniżona stawka podatku VAT w wysokości 8%.

Wynajem dmuchańców a zwolnienie z VAT

Niezależnie od tego, czy Twoje usługi polegają na wynajmie dmuchańców firmom lub osobom prywatnym na imprezy, czy sprzedajesz bilety wstępu na konstrukcje, po spełnieniu warunków określonych w ustawie możesz korzystać ze zwolnienia z VAT. Wypożyczanie dmuchanych urządzeń nie zostało przez ustawodawcę wyłączone z tej preferencji.

Zgodnie z art. 113 ust. 1 i 9 ustawy, zwolnienie z VAT przysługuje podatnikom, u których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyła 200.000 zł netto. Przedsiębiorcy rozpoczynający działalność limit ten wyliczają w proporcji do okresu jej prowadzenia.

Podsumowanie

Opodatkowanie sprzedaży, wynajmu i biletów wstępu na dmuchane zamki jest kluczowe dla podatników VAT, którzy muszą rzetelnie rozliczać się z urzędem skarbowym. Zakup takich konstrukcji jest objęty VAT w wysokości 23%. Tę samą stawkę stosuje się przy wynajmie urządzeń osobom prywatnym i firmom. Z kolei bilety wstępu na dmuchańce można opodatkować obniżoną stawką VAT wynoszącą 8%.

Zakup dmuchanego zamku do sali zabaw – czy to się opłaca?

Zakup dmuchanego zamku do sali zabaw – czy to się opłaca?

Szukasz sposobu na podniesienie atrakcyjności swojej sali zabaw? Postaw na dmuchany zamek! Sprawdź, kiedy zwróci się zakup takiego dmuchańca. Przekonaj się czy dmuchany zamek jest odpowiednią formą atrakcji dla dzieci w sali zabaw. read more
Dmuchany zamek w barwach Twojej firmy – pomysł na promocję marki na eventach!

Dmuchany zamek w barwach Twojej firmy – pomysł na promocję marki na eventach!

Widoczny z daleka, kolorowy dmuchany zamek w barwach firmy to sposób na zwiększenie rozpoznawalności marki i pozyskanie zaufania klientów. Jeśli chcesz, aby Twój brand firmowy zapadł w pamięć potencjalnym klientom, wypróbuj niebanalne sposoby na zwiększenie jego widoczności. Taki cel osiągniesz dzięki zaprojektowaniu dmuchanego zamku w barwach firmy. read more
Ile kosztuje wynajem dmuchańca? Sprawdzamy ceny!

Ile kosztuje wynajem dmuchańca? Sprawdzamy ceny!

Cena wynajmu dmuchańca - zamku, zjeżdżalni itp. na imprezę zależy m.in. od rodzaju atrakcji i lokalizacji wypożyczalni. Sprawdź, ile to kosztuje! read more
Gry i zabawy na świeżym powietrzu dla dorosłych - 5 pomysłów na atrakcje zespołowe

Gry i zabawy na świeżym powietrzu dla dorosłych - 5 pomysłów na atrakcje zespołowe

Wyjazd integracyjny, spotkanie po latach, a nawet zwykły weekendowy wypad z przyjaciółmi za miasto to doskonała okazja do wspólnej zabawy. W końcu kto powiedział, że dorośli nie mogą się bawić? Poznaj 5 niebanalnych pomysłów na gry i zabawy plenerowe dla każdego! read more
Zainwestuj w dmuchańce GunGan i zarabiaj

Zainwestuj w dmuchańce GunGan i zarabiaj

Dzięki naszej szerokiej ofercie dmuchańców i profesjonalnemu podejściu GunGan staje się nieodłącznym elementem Twojego sukcesu. read more
Pomysł na biznes w branży dziecięcej

Pomysł na biznes w branży dziecięcej

Nie masz pomysłu na własną firmę? Przeczytaj ten artykuł — znajdziesz tu gotowe pomysły na biznes, które pozwolą Ci się zainspirować i zdecydować, co pragniesz robić! read more