imagealt
Pełna zgodność, czyli atesty i certyfikatyWielu przedsiębiorcom przed rozpoczęciem biznesu dmuchanego umyka temat dokumentacji, która potwierdza pełną zgodność opisu towaru ze stanem faktycznym. Atesty i certyfikaty są uzupełnieniem zaplecza prawnego przed dopuszczeniem atrakcji do ich użytkowania przez Klientów. W niniejszym artykule postaramy się przybliżyć temat, rozwiać wszelkie wątpliwości, a przy tym podpowiedzieć, jakie kroki warto podjąć tuż przed pierwszym nadmuchaniem zjeżdżalni.

W Polsce obowiązuje norma i dyrektywa postanowień Unii Europejskiej z 2021 r. PN-EN 14960, „Nadmuchiwany sprzęt do zabawy. Wymagania bezpieczeństwa i metody badań”.

Dokument wskazuje niebezpieczeństwa oraz sposoby ich minimalizowania w czasie eksploatacji atrakcji dmuchanych. Istnieją 3 elementy składowe, które decydują o spełnieniu norm i zachowanym bezpieczeństwie:

·         budowa atrakcji oraz zastosowanego w niej materiału

·         organizacja zabawy i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa

·         czynniki zewnętrzne atmosferyczne

Kupiłem dmuchańca – co dalej?

Zdecydowałeś się na podjęcie z nami współpracy, właśnie wskoczyłeś na wyższy poziom biznesu! Wychodzimy naprzeciw Twoim potrzebom, wiemy, że czas gra najważniejszą rolę, szczególnie w sezonie. Przy zakupie dmuchańca w sklepie GunGan masz całkowitą pewność, że otrzymasz od nas niezbędny komplet dokumentacji, a w niej:

  • dokumentacja techniczno-ruchowa
  • potwierdzenie zgodności produktu z normą PN-EN 14960

Powinieneś jednak pamiętać, że jako Przedsiębiorca nałożony jest na Ciebie obowiązek aktualizowania obligatoryjnej dokumentacji, która dotyczy atrakcji dmuchanych. Szczególnie dla nas ważny temat bezpieczeństwa jest omawiany przy każdorazowym zakupie naszych produktów. Poinformujemy Cię o warunkach, jakie musisz spełnić, aby zakupiony towar został dopuszczony do użytku:

  •  coroczna kontrola wykonywana przez niezależną jednostkę inspekcyjną
  •  bieżąca kontrola bezpieczeństwa wykonywana przez wyznaczonego pracownika w przedsiębiorstwie

Teoria, a praktyka – jak postępować rozważnie?

Jesteśmy zgodni, że transparentność i przekazywanie wiedzy w sposób jasny, rzetelny i przejrzysty są kluczem do sukcesu.

Zgodność z normą może zagwarantować producent lub upoważniony przez producenta dystrybutor, wystawiając deklarację zgodności z normą. Innym sposobem na zapewnienie zgodności z normą jest uzyskanie potwierdzenia zgodności od niezależnej jednostki inspekcyjnej. W Polsce pełni to zadanie Rzeczoznawca ds. Urządzeń Rozrywkowych. Certyfikat jest wówczas zastępowany tzw. "Orzeczeniem technicznym", zwanym również „atestem”. Atest pełni trzy funkcje:

  • potwierdza zgodność z normą PN-EN 14960
  • zaświadcza o bezpieczeństwie produktu (stanie technicznym)
  • potwierdza „coroczną kontrolę” narzucaną przez norme

Zakupiłeś produkty z naszego sklepu o charakterze gier zespołowych i do rywalizacji? Absolutne hity sezonowe takie jak: nadmuchiwane kule Bumper Ball, Archery Tag, kule wodne, baseny wodne i inne sprzęty, których nie dotyczy norma PN-EN 14960. Jeżeli zdecydowałeś się na poszerzenie swojej oferty o wyżej wymienione produkty, to w tym przypadku zastosowanie znajduje ustawa o ogólnym bezpieczeństwie produktów. Nie ma obowiązku posiadania orzeczenia technicznego, atestu, ani żadnych certyfikatów, ponieważ istnieje norma regulująca prawnie tę normę urządzeń. Produkty te nie są sprzedawane w pakiecie z orzeczeniem technicznym, ponieważ nie dotyczy ich Norma PN-EN 14960.

Z wieloletniego doświadczenia wiemy jednak, że warto posiadać o jeden dokument więcej. Zachowanie chłodnego dystansu i przewidywanie zagrożeń są kluczem do sukcesu. Zachęcamy naszych Klientów do zabezpieczenia Przedsiębiorstwa przed pewnymi ewentualnościami. W dalszej części artykułu przybliżymy sytuacje, które mogą przydarzyć się niemal każdemu. Warto wiedzieć, jak skuteczne wyjść z sytuacji trudnych:

  • w razie wypadku z udziałem urządzeń, które są wynajmowane oraz ewentualnego sporu na drodze sądowej atest niezależnej jednostki poświadczający prawidłowy stan techniczny urządzeń, to może pomóc w szybkim zakończeniu sprawy.
  • nie każdy potencjalny Klient ma obowiązek posiadania wiedzy o normach i obligatoryjnej dokumentacji (Urząd Miasta, Gmina, Szkoły itp.). Brak dokumentów może spowodować utratę Klienta, który boi się zaryzykować współpracę z firmą nieposiadającą dokumentów (które w jego niesłusznym mniemaniu są konieczne).

Rekomendujemy dokupienie orzeczenia technicznego oraz odnawianie go corocznie, aby ograniczyć ryzyko związane z działalnością polegającą na wynajmie urządzeń rozrywkowych.

Mamy nadzieje, że ten krótki artykuł pomógł w podjęciu decyzji o rozpoczęciu działalności wynajmu z udziałem naszych absolutnie fantastycznych atrakcji dmuchanych. Wskocz na wyższy poziom biznesu razem z nami. Zostań rekinem w oceanie konkurencji. W przypadku dodatkowych pytań w temacie Norm, Certyfikatów, sprzedaży i zakupu dmuchańców – jesteśmy do Twojej dyspozycji. Napisz do nas e-mail lub zadzwoń, chętnie porozmawiamy i odpowiedzi na najtrudniejsze pytania.

5 sprawdzonych pomysłów urodzinowych na zabawę  z dmuchańcami

5 sprawdzonych pomysłów urodzinowych na zabawę z dmuchańcami

Zabawa z dmuchańcami na urodziny to świetny pomysł na imprezę dla dzieci. Sprawdź, jak wykorzystać dmuchany zamek, tor wyścigowy, ściankę itp. read more
Zakup od producenta - jaka jest cena dmuchańców?

Zakup od producenta - jaka jest cena dmuchańców?

Planujesz zakup dmuchańca? Sprawdź, jaka jest cena dmuchańca od producenta - zjeżdżalni, zamku, konstrukcji wodnych i dużych parków rozrywki. read more
Ile kosztuje wynajem dmuchańca? Sprawdzamy ceny!

Ile kosztuje wynajem dmuchańca? Sprawdzamy ceny!

Cena wynajmu dmuchańca - zamku, zjeżdżalni itp. na imprezę zależy m.in. od rodzaju atrakcji i lokalizacji wypożyczalni. Sprawdź, ile to kosztuje! read more
Gry i zabawy na świeżym powietrzu dla dorosłych - 5 pomysłów na atrakcje zespołowe

Gry i zabawy na świeżym powietrzu dla dorosłych - 5 pomysłów na atrakcje zespołowe

Wyjazd integracyjny, spotkanie po latach, a nawet zwykły weekendowy wypad z przyjaciółmi za miasto to doskonała okazja do wspólnej zabawy. W końcu kto powiedział, że dorośli nie mogą się bawić? Poznaj 5 niebanalnych pomysłów na gry i zabawy plenerowe dla każdego! read more
Pomysł na niebanalną integrację pracowników – dmuchańce do rywalizacji dla każdego

Pomysł na niebanalną integrację pracowników – dmuchańce do rywalizacji dla każdego

Dmuchane urządzenia do rywalizacji to świetna alternatywa dla paintballa, escape roomów czy imprez. Poznaj sposoby na integrację pracowników! read more
Od pomysłu do realizacji biznesu — produkcja dmuchańców na zamówienie

Od pomysłu do realizacji biznesu — produkcja dmuchańców na zamówienie

Dmuchaniec wykonany specjalnie na potrzeby Twojej działalności to świetny sposób na zwiększenie rozpoznawalności marki i budowanie pozytywnych skojarzeń z nią. Sprawdź, jak zaprojektować taką atrakcję! read more
Jak autorskie projekty dmuchańców Gangaru wyróżniają Twoją firmę na rynku?

Jak autorskie projekty dmuchańców Gangaru wyróżniają Twoją firmę na rynku?

Jeśli jednak masz swój własny pomysł na projekt dmuchańca i pragniesz go zrealizować, również możemy Ci w tym pomóc. Sprawdź, jak pomagamy naszym klientom rozwijać biznes w branży rozrywkowej z pomocą wyjątkowych atrakcji. Odpowiedź może tkwić w ofercie polskiego producenta dmuchańców - Gangaru. Więcej w tym artkule. read more