Zabezpieczenie przed wiatrem
Imprezy plenerowe zawsze organizowane są z dużym wyprzedzeniem. Nawet latem nie da się w stu procentach przewidzieć pogody. W słoneczny dzień niespodziewanie może pojawić się np. silny wiatr. Oczywiście sam w sobie nie stanowi powodu do przerwania zabawy. Organizator imprezy powinien jednak jeszcze przed jej rozpoczęciem upewnić się, że dmuchana zjeżdżalnia, zamek czy tor przeszkód zostały odpowiednio przymocowane i zakotwiczone. Prawidłowa instalacja zapewnia konstrukcji stabilność. Do zabezpieczenia zamku dmuchanego, placu zabaw itp. służą tzw. kotwy. Powinny spełniać wyznaczone normy i być używane zgodnie z przeznaczeniem. Zasady kotwiczenia zostały określone w instrukcji obsługi produktu. W przypadku rozstawienia dmuchańca na twardym podłożu stosuje się specjalne obciążniki - worki z piaskiem o masie nawet powyżej 170 kg na jeden punkt. Choć zasadniczo lepiej jest znaleźć miękkie podłoże, np. połać trawy lub piasek.Warto pamiętać, że w dokumentacji technicznej produktu opisane są jego wszystkie parametry wytrzymałościowe. Wśród nich znajduje się m.in. siła wiatru, w której zabawy na dmuchańcach pozostają bezpieczne. W ekstremalnych sytuacjach należy przerwać imprezę i zabezpieczyć atrakcję.
Zabezpieczenie przed deszczem
Nawet lekki wiatr może przynieść ze sobą nieoczekiwany deszcz. W takiej sytuacji należy poprosić dzieci o zejście z dmuchanej zjeżdżalni czy zamku. Gdy już ją opuszczą, obsługa powinna wyłączyć dmuchawę, złożyć konstrukcję i zabezpieczyć ją plandeką. Dodatkowo plandekę należy obciążyć, by zabezpieczyć ją przed porwaniem przez wiatr.
Z myślą o bezpieczeństwie zabawy na dmuchanych zamkach i zjeżdżalniach warto obserwować pogodę. Sytuacja może zmienić się dość szybko, dlatego gdy widzimy czarne chmury i zbliżający się do miejsca imprezy ślad na niebie świadczący o deszczu, lepiej zadziałać wcześniej i - choćby chwilowo - zrezygnować z zapraszania najmłodszych do zabawy na dmuchańcu.
Regulamin bezpiecznej zabawy na dmuchańcu
Każde urządzenie wykorzystywane podczas eventu powinno mieć regulamin użytkowania, dostępny w takim miejscu, by rodzice mogli swobodnie go przeczytać. Znajdują się w nim m.in. limity wagowe i limit liczby dzieci znajdujących się jednocześnie na dmuchańcu.
Ważne, by dzieci bawiły się w skarpetkach. Oczywiście w upalne lato rodzice nie zawsze o tym pamiętają. Warto więc zapewnić możliwość kupienia lub wypożyczenia skarpetek u obsługi. Idealnie, gdy mają na sobie długie spodnie, które ochronią ciało przed nadmiernym nagrzaniem, gdy impreza organizowana jest w pełnym słońcu.
Zasadniczo to rodzice powinni zadbać o bezpieczeństwo dzieci podczas zabawy. Warto jednak, by nad aktywnością na dmuchańcu czuwała także inna osoba dorosła, która będzie wpuszczać maluchy na konstrukcję grupkami, tak by wytyczne zostały zachowane.
Co jeszcze warto zawrzeć w regulaminie korzystania z dmuchańca? Kwestie takie jak m.in.:
Niewnoszenie jedzenia i picia
Pozostawienie poza konstrukcją biżuterii, zabawek i innych twardych przedmiotów
Zakaz zjeżdżania głową w dół, skakania z półki zjazdowej, popychania się, ścigania i wychylania za bandę
Uczestnicy zabawy nie powinni też podchodzić do dmuchawy ani elementów montażowych znajdujących się po bokach i z tyłu dmuchańca. Warto tę przestrzeń zabezpieczyć np. taśmą ostrzegawczą.
Wprowadzenie wszystkich tych zasad zapewni bezpieczeństwo uczestnikom zabawy i da organizatorowi pewność profesjonalnie zaplanowanego eventu!