- procedury i zdrowy rozsądek,
- przechowywanie dmuchańców.
Bezpieczeństwo na dmuchanych zamkach
Barwne atrakcje w formie skakańców i dmuchanych zjeżdżalni są uwielbiane przez dzieci w każdym wieku. Jeśli planujesz wprowadzenie ich w przestrzeń festynu lub do oferty wypożyczalni sprzętu imprezowego, musisz poświęcić wystarczająco wiele uwagi kwestii poprawnego użytkowania ich i dbania o nie na co dzień. Podstawą są kontrole stanu dmuchańców. Przed wpuszczeniem uczestników zabawy na atrakcje należy sprawdzić, czy są one sprawne, na ich powierzchni nie ma rozdarć lub innych uszkodzeń struktury materiału, a wszystkie dmuchawy działają bez zarzutu.
Gdzie rozłożyć dmuchany zamek, by zapewnić bezpieczeństwo uczestnikom zabawy?
By zadbać o bezpieczeństwo dzieci, musisz poświęcić szczególną uwagę doborowi miejsca, w którym rozłożona zostanie atrakcja. Jest to ważne z kilku powodów. Po pierwsze, miejsce zabawy powinno być bezpieczne dla uczestników zabawy. Poprawnie usytuowane zamki dmuchane nie będą też narażone na uszkodzenia. Nie należy rozkładać atrakcji na podłożu o zbyt dużej pochyłości, którego specyfika uniemożliwia poprawne zabezpieczenie atrakcji przed podmuchami wiatru. W pobliżu miejsca zabawy nie powinny znajdować się źródła ognia czy elementy instalacji elektrycznej. Zaleca się zachowanie przynajmniej dwumetrowego odstępu od pozostałych atrakcji, murów czy innych obiektów. W celu prawidłowego przymocowania urządzenia należy wykorzystać sposób zalecany przez sprzedawcę danej atrakcji.
Jakie procedury bezpieczeństwa powinny być wprowadzone na placach zabaw z dmuchanymi zamkami?
Pamiętaj, że żeby zadbać o uczestników zabawy, należy upewnić się, że w dzień wydarzenia występują sprzyjające jej warunki atmosferyczne. Rozkładania dmuchańców należy unikać, gdy na zewnątrz wieje porywisty wiatr, występują obfite opady deszczu lub burze. Śledź prognozy — jeśli na dzień imprezy zapowiadane są złe warunki pogodowe na zabawę w plenerze, zrezygnuj z umiejscawiania atrakcji na zewnątrz.
Jeśli nie wieje silny wiatr, a pogoda pozwala bez przeszkód i bezpiecznie bawić się na dmuchanej zjeżdżalni czy zamku, możesz zaprosić uczestników do wspólnej zabawy. Pamiętaj, by przed wpuszczeniem ich na teren atrakcji sprawdzić, czy nie mają ze sobą rzeczy, które mogłyby uszkodzić obiekt lub stanowić zagrożenie dla innych — plastikowych zabawek, źródeł ognia lub metalowych bądź szklanych akcesoriów, na przykład biżuterii czy okularów. Kolejną kwestią jest ubiór. Przed wejściem na dmuchaną zjeżdżalnię lub zamek goście muszą zdjąć obuwie i odzież wierzchnią, a także zabezpieczyć ostre, wystające przedmioty (m.in. zamki, guziki lub broszki). Dzieci nie powinny zjeżdżać na suchej, nagrzanej zjeżdżalni bez koszulek, zaleca się także założenie do zabawy długich spodenek.
Każdorazowo uczestnicy powinni zostać poinstruowani o tym, jak należy się zachowywać podczas korzystania z atrakcji, by uniknąć wypadków. Maluchy nie powinny zbyt mocno zderzać się ze sobą podczas skakania lub równocześnie zjeżdżać na torze przeznaczonym dla jednej osoby. Należy także dopilnować, by co bardziej energiczne malce nie próbowały wspinać się na ścianki dmuchanej konstrukcji. Jeśli w zabawie na dmuchanej zjeżdżalni bierze udział kilkoro dzieci, dobrym pomysłem będzie wyznaczenie konkretnych odstępów czasowych pomiędzy momentami wejścia na atrakcję kolejnych osób.
Przechowywanie dmuchanych zamków — o czym należy pamiętać?
Dbanie o bezpieczeństwo użytkowników atrakcji musi uwzględniać również specjalną troskę o stan dmuchanej konstrukcji. Właściciel sprzętu musi upewnić się, że odpowiednio go przechowuje. W pobliżu nieużywanych aktualnie dmuchańców nie powinny się znajdować żadne ostre przedmioty, źródła ognia bądź inne obiekty stanowiące ryzyko dla integralności materiału. Dobrym pomysłem będzie przechowywanie atrakcji w specjalnie przeznaczonym na nią pokrowcu.
Dmuchane atrakcje powinny być składowane w suchym miejscu, na przykład w magazynie. Po każdym zakończeniu zabawy atrakcję warto odkurzyć, a w razie potrzeby — uprzednio ją wysuszyć. Dmuchańce należy także myć z wykorzystaniem detergentów (na przykład płynu do szyb), aby zapobiec rozwojowi pleśni czy gromadzenia się brudu na powierzchni materiału.
Bezpieczeństwo zamków dmuchanych - co jeszcze wziąć pod uwagę?
Czym lepiej poznasz zasady bezpieczeństwa użytkowania dmuchańca, tym lepiej rozpoczniesz swój biznes. Poniżej kilka ważnych kwestii, z którymi warto się zapoznać. Jeśli planujesz wynajem zjeżdżalni, dmuchanych zamków czy placów zabaw, informacje te pozwolą Ci lepiej się przygotować na ewentualne pytania klientów końcowych.
Certyfikat bezpieczeństwa EN 14960
Dokumentacja dmuchanej atrakcji potwierdza pełną zgodność opisu produktu ze stanem faktycznym. Zamki, tory przeszkód i inne urządzenia dmuchane powinny spełniać normę i dyrektywę postanowień Unii Europejskiej z 2021 r. PN-EN 14960: „Nadmuchiwany sprzęt do zabawy. Wymagania bezpieczeństwa i metody badań”. W dokumencie tym wskazano na potencjalne zagrożenia oraz sposoby, w jakie można je ograniczyć do minimum podczas zabawy na dmuchanej konstrukcji.
Zgodnie z normą PN-EN 14960, o spełnieniu podanych w niej warunków decydują:
- budowa i materiał dmuchańca
- organizacja zabawy i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa
- czynniki zewnętrzne atmosferyczne
Dmuchańce dla dzieci Gangaru - zjeżdżalnie, zamki, place zabaw itp. - posiadają certyfikat bezpieczeństwa PN-EN 14960. Kupując od producenta, masz pewność wysokiej jakości oraz spełnienia restrykcyjnych norm unijnych.
Zabezpieczenie przed gwałtownym ubytkiem powietrza
Norma PN-EN 14960 wskazuje także na konieczność zastosowania w dmuchańcach rozwiązania zabezpieczającego konstrukcję przed gwałtownym ubytkiem powietrza. Należy pamiętać, że prawidłowa forma atrakcji jest uzależniona od pracy dmuchawy - urządzenia wtłaczającego powietrze do wnętrza konstrukcji. Ta z kolei musi mieć dostęp do źródła zasilania.
Sytuacje bywają jednak różne. Nagły brak prądu przerywa pracę dmuchawy. Aby nie nastąpił wtedy gwałtowny ubytek powietrza, konstrukcja musi być odpowiednio zabezpieczona. Czas deflacji powinien spełniać normę PN-EN 14960. Chroni to uczestników zabawy przed nagłym opuszczeniem się konstrukcji i związanymi z tym potencjalnymi niebezpieczeństwami.
Limit dotyczący jednocześnie bawiących się dzieci oraz ich wagi
W dokumentacji produktu znajdują się limity wagowe oraz limit uczestników zabawy. Wartości te zostały określone z uwzględnieniem specyfiki konstrukcji, jej przeznaczenia oraz materiałów, jakie zostały użyte do produkcji.
Przed pierwszym korzystaniem z urządzenia należy przeczytać te wytyczne i zastosować się do nich. Tylko zachowanie zasad bezpieczeństwa pozwoli zachować wszystkie parametry wytrzymałościowe dmuchańca i uniknąć niebezpiecznych sytuacji. Najlepiej przygotować tablicę informacyjną dostępną dla wszystkich uczestników i ich rodziców, na której zostaną wypisane reguły zabawy. Dobrą praktyką okaże się wpuszczanie dzieci na konstrukcję grupkami - zgodnie z wytycznymi - i wyznaczanie im konkretnego czasu na zabawę.
Bezpieczne dmuchane zamki? Tylko od sprawdzonego dystrybutora
W GunGan wiemy, jak ważne jest bezpieczeństwo uczestników zabawy na dmuchańcach, dlatego w naszej ofercie znajdziesz starannie zaprojektowane i wykonane z wysokiej klasy materiałów dmuchane skakańce, zjeżdżalnie czy place zabaw. Do każdej naszej atrakcji dostarczamy komplet przedmiotów i narzędzi potrzebnych do prawidłowego zamocowania obiektu, takich jak liny czy śledzie. Większość dmuchańców GunGan dostarczana jest do klienta wraz z dmuchawą o odpowiedniej mocy. Do każdej naszej atrakcji dołączamy komplet dokumentów (w tym atest i dokumentację techniczno-ruchową), która pozwoli Ci odpowiednio rozłożyć dmuchańca i poprawnie z niego korzystać.