imagealt
Bajecznie kolorowe, dmuchane zamki na stałe wpisały się w krajobraz letnich festynów i innych imprez na świeżym powietrzu. Choć obecnie atrakcje te cieszą się uznaniem dzieci na całym świecie, na rynku pojawiły się całkiem niedawno. Komu przypisuje się spopularyzowanie tej formy zabawy i jak wyglądały jej początki?

W tym artykule:

- innowacja w rozrywce i potrzeba szybkiego zarobku,

- zmiana w postrzeganiu dmuchanego biznesu na przestrzeni lat,

- dmuchany biznes obecenie,

Początki dmuchanych zamków: Jak John Scurlock wprowadził innowacyjną formę zabawy?

Historia dmuchanych atrakcji sięga końca lat 50 ubiegłego wieku. To właśnie wtedy, w Stanach Zjednoczonych Ameryki, pomysł stworzenia pierwszych dmuchańców do zabawy narodził się w głowie Johna Scurlocka — inżyniera z Luizjany. Zaprojektowane przez niego struktury znacząco odbiegały wyglądem od współczesnych wersji tych atrakcji — przypominały raczej proste, nadmuchiwane materace i namioty. Podczas tworzenia ich Scurlock rzekomo miał czerpać inspirację z opracowywanych wówczas przez siebie dmuchanych pokryć kortów tenisowych. Swój projekt nadmuchiwanych struktur dość szybko opatentował.

Wynalazca dostrzegł potencjał w swoim nowym przedsięwzięciu, obserwując swoich pracowników. Mnóstwo radości miało im sprawiać już samo poruszanie się po miękkim, nadmuchiwanym podłożu. Już wkrótce, bo na początku lat 60, Scurlock wpadł na pomysł rozpoczęcia tworzenia atrakcji dla najmłodszych. W ten oto sposób powstał pierwszy model — duży, nadmuchiwany materac. Niedługo potem konstrukcja została wzbogacona o ściany, dach, a nawet plastikowe okna. Każda kolejna forma atrakcji cieszyła się niesłabnącym zainteresowaniem najmłodszych — w szczególności dzieci samego wynalazcy, chętnie testujących kolejne modyfikacje zaproponowane przez ojca.

Być może jednak ta forma zabawy nigdy nie stałaby się tak popularna, gdyby nie przedsiębiorcza małżonka Johna — Francis Scurlock. To właśnie ona miała wpaść na pomysł wypożyczania atrakcji na rozmaite wydarzenia, od małych, rodzinnych przyjęć po lokalne festyny. Jej inicjatywa spotkała się z pozytywnym odbiorem, a dmuchane konstrukcje zaczęły pojawiać się na kolejnych imprezach plenerowych. Rozwój rodzinnej firmy Scurlocków, Space Walk Inc, nabrał rozpędu. Mówi się, że w dużej mierze to właśnie dzięki Francis Scurlock pierwszy dmuchańcowy biznes miał szansę rozkwitnąć i z niewielkiego projektu przeistoczyć się w niezwykle dochodowe przedsięwzięcie, które trwa do dziś.

Jak dmuchane zamki ewoluowały na przestrzeni lat?

Zanim dmuchany zamek stał się bajecznie kolorową, bogato zdobioną i wielofunkcyjną konstrukcją, był tylko prostą, nadmuchiwaną poduszką, służącą do chodzenia i skakania. Postęp technologiczny i opracowanie nowych metod produkcji przyniosły jednak twórcom atrakcji mnóstwo możliwości ulepszania i upiększania swoich projektów. Proste skakańce z czasem zaczęły zyskiwać ściany, dachy, okna, a nawet ogródki czy zjeżdżalnie. Pojawiły się także lepsze, znacznie wytrzymalsze metody zabezpieczania dmuchanego zamku przed porywami wiatru, przepompowaniem czy pęknięciami.

Istotnym momentem w historii dmuchańców było wyznaczenie standardów i norm, które powinny spełniać atrakcje, by zapewniać bezpieczeństwo. Wśród użytkowników upowszechniła się również znajomość dobrych praktyk i zasad, których należy przestrzegać podczas korzystania zabawy na dmuchanych zamkach. Dzięki temu obecnie rezygnuje się z rozkładania dmuchańców, gdy panują niesprzyjające warunki atmosferyczne (silny wiatr, burze, mocne opady) lub specyfika terenu nie pozwala na bezpieczne korzystanie z nadmuchiwanej atrakcji. Dystrybutorzy tacy jak GunGan dbają o to, by ich klienci przy zakupie dmuchańca otrzymywali komplet niezbędnych dokumentów, w tym odpowiedni atest i dokumentację techniczno-ruchową.

Dmuchane zamki współcześnie

Dziś zabawa na dmuchanym zamku to dla wielu dzieci główna atrakcja festynów, szkolnych imprez plenerowych czy przyjęć urodzinowych. Skakanie na kolorowych atrakcjach dostarcza jeszcze lepszych wrażeń — współczesne dmuchańce są nie tylko niezwykle barwne, lecz także bogato zdobione w najróżniejsze tematyczne dekoracje. Zabawa na nich jest niczym podróż do świata fantazji — maluchy czerpią radość z aktywności ruchowej, a przy tym mogą śmiało puścić wodze wyobraźni. W swojej zabawie z łatwością mogą zainspirować się motywem atrakcji, stając się przywódcami pirackiego zamku, odkrywcami podmorskich głębin czy podróżnikami w dżungli pełnej przyjaznych zwierzątek.

Dmuchane zamki w tych i wielu innych motywach znajdziesz w ofercie GunGan! W naszych projektach przykładamy szczególną wagę zarówno do wyglądu naszych atrakcji, jak i do jakości ich wykonania. Oferujemy także możliwość uszycia dmuchańców z naszej oferty w innej wersji kolorystycznej lub według Twojego własnego projektu. Skontaktuj się z nami i sprawdź, jak możemy Ci pomóc w rozwinięciu Twojego biznesu!