Przygotowanie dmuchańca do pracy

Rozkręcasz biznes związany z dmuchańcami? Pamiętaj, że odpowiednie przygotowanie atrakcji do pracy jest kluczowe w aspekcie bezpieczeństwa klientów. Jeśli chcesz, aby Twój dmuchany park rozrywki przyciągał tłumy, cieszył się dobrą opinią i przynosił zyski, musisz przestrzegać obowiązujących zasad. Jedną z najważniejszych jest zadbanie o prawidłową pracę dmuchańca przez cały czas trwania eventu. Dowiedz się, jak należy to robić!

Ulokowanie oraz instalacja dmuchańców

W pierwszej kolejności należy sprawdzić podłoże, na którym sprzęt zostanie zainstalowany. Musisz mieć całkowitą pewność, że na danym obszarze nie znajdują się ostre przedmioty. W innym przypadku dmuchaniec może ulec poważnym uszkodzeniom. Instalując dmuchańce na twardych powierzchniach, takich jak beton czy asfalt lub na trawie, nie zapomnij o zabezpieczeniu podłoża plandeką. Sprzęt powinien być rozstawiony z dala od potencjalnych ognisk pożaru i ujścia wody. Pamiętaj także, aby dmuchane atrakcje znajdowały się blisko punktu zasilania. 

W kolejnym kroku należy wyjąć dmuchaną atrakcje z pokrowca. Następnie rozłóż sprzęt na równej powierzchni. Podczas tej czynności pamiętaj, aby zachować co najmniej dwumetrowy odstęp od jakichkolwiek elementów, które mogłyby uszkodzić dmuchańca. Co sprawia największe zagrożenie w tym aspekcie? Ogrodzenia, wystające elementy budynków, gałęzie, a także przewody elektryczne. 

Rozłożyłeś dmuchańce w odpowiednim miejscu? Pora je napompować! Najpierw rozciągnij rękaw, który doprowadza powietrze do atrakcji, ustaw pompę tuż przy jej wlocie. Kolejny krok, który musisz wykonać to podłączenie rękawa z dmuchanej atrakcji do tuby pompy. Rękaw, który doprowadza powietrze do sprzętu, powinien być rozłożony równomiernie, bez zagięć. Gdy mamy zamontowany rękaw do dmuchawy należy zamknąć wszystkie śluzy wokół dmuchańca. Są one zamykane na zamek błyskawiczny i zazwyczaj są dwie sztuki.

Nadmuchiwanie atrakcji

Zanim podłączysz pompę do źródła prądu, upewnij się, że jest ona wyłączona oraz nie grozi jej kontakt z wilgocią i zanieczyszczeniami. Kabel zasilający nie powinien przechodzić pod dmuchańcem. Równie ważne jest, aby pompa była stabilna. W innym wypadku może przewrócić się podczas pracy. Jeśli wszystko jest w należytym porządku, możesz włączyć pompę. 


Nadmuchiwanie atrakcji powinno zająć mniej więcej minutę. Jeśli ten czas ulegnie znacznemu wydłużeniu to sygnał, że coś jest nie tak z pompą lub dmuchańcem. W takim przypadku należy dokładnie skontrolować sprzęt pod kątem uszkodzeń. 

Po napompowaniu urządzenia należy przytwierdzić go do podłoża. Gdy zakupisz u nas urządzenia to dostajesz w zestawie odpowiednią ilość śledzi oraz liny, aby móc bezpiecznie przymocować atrakcję do podłoża. Każdy dmuchaniec posiada zaczepy z D-ringami, które należy przytwierdzić kotwami.


Zanim wpuścisz klientów na atrakcję, upewnij się, że jest dokładnie napompowana. Pamiętaj, że nieznaczny przeciek powietrza przez szwy dmuchańca jest potrzebny! Wynika to z faktu, że sprzętu musi mieć zapewniony stały napływ powietrza. Ulatujące powietrze zapobiega przepompowaniu atrakcji.

imagealt
imagealt
imagealt

Bezpieczeństwo klientów to podstawa

Jeśli zauważyłeś, że na dmuchańcu zaczynają puszczać szwy, oddaj sprzęt do profesjonalnego serwisu. Nie próbuj samodzielnie naprawiać szwów, gdy zrobisz to nieumiejętnie, możesz sprowadzić zagrożenie na klientów.

Do atrakcji nie należy zbliżać się z papierosami oraz innymi potencjalnymi źródłami pożaru. Użytkownicy, przed wejściem na dmuchańca, powinni zdjąć wszelką biżuterię, obuwie i elementy garderoby, które mogą zaczepić się o sprzęt.

Po skończonym użytkowaniu danej atrakcji odkurz oraz wyczyść ją za pomocą wody z mydłem lub innym delikatnym detergentem.

Wiesz już jak poprawnie przygotować dmuchańca do pracy. Pamiętaj o powyższych zasadach, aby Twoje usługi cieszyły się powodzeniem i renomą wśród klientów! 

Kontrola codzienna i kontrola okresowa dmuchanych atrakcji

Wiedza z zakresu codziennej i okresowej kontroli dmuchanych atrakcji jest kluczowa dla bezpieczeństwa Twoich klientów. Regularna kontrola sprzętu pozwoli Ci także wyłapać wszelkie niedoskonałości na etapie, w którym naprawa nie będzie wiązała się z dużymi kosztami. Przekonaj się, jak powinna wyglądać codziennie i okresowa kontrola dmuchańców!

Jak przebiega kontrola codzienna dmuchańców?

Podczas kontroli pracownicy powinni sprawdzić zarówno stan techniczny urządzeń, jak i kwestie związane z czystością sprzętu. W przypadku gdy pracownik zauważy uszkodzenia (np. rozdarcie materiału, pękające szwy), powinien niezwłocznie zgłosić problem przełożonemu lub właścicielowi urządzeń. Jednocześnie obowiązkiem pracownika jest natychmiastowe wyłączenie danego dmuchańca z użytku, do czasu usunięcia usterki. W razie uszczerbku na zdrowiu, który został spowodowany złym stanem technicznym sprzętu, winę ponosi właściciel urządzenia.

Dmuchany park rozrywki — kontrola okresowa

Sezon na dmuchane parki rozrywki przypada na okres późnej wiosny, lata i wczesnej jesieni. Mając to na uwadze, gdy na horyzoncie pojawią się pierwsze przebiśniegi, zadbaj o przeprowadzenie okresowej kontroli całego asortymentu. Przegląd tego rodzaju powinien zostać dokonany przez producenta sprzętu lub rzeczoznawcę. Wyniki przeglądu powinny zostać Ci przekazane w formie orzeczenia o stanie technicznym. Bardzo ważne, abyś posiadał ten dokument w przypadku kontroli. Wynika to z faktu, że orzeczenie techniczne jest dokumentem obowiązkowym, narzucanym przez normę PN:EN 14960

Jakie aspekty powinna obejmować kontrola okresowa?

 • Weryfikacja ogólnego stanu technicznego urządzeń. Szczególnie pod kątem uszkodzeń mechanicznych, takich jak pęknięcia, przetarcia czy uszkodzenia szwów.
 • Sprawdzenie, w jakim stanie są punkty mocowania dmuchańców (czy nie są np. naderwane).
 • Weryfikacja szczelności urządzeń. Polega na napełnieniu dmuchańców powietrzem i sprawdzeniu, czy elementy konstrukcyjne znajdują się w odpowiedniej pozycji.
 • Sprawdzenie stanu technicznego przewodów, pomp itp.
imagealt
imagealt
imagealt

Jak przygotować personel do przeprowadzania kontroli?

Pracownicy, którzy są odpowiedzialni za obsługę urządzeń, muszą przejść odpowiednie szkolenie, którego zakres powinien obejmować m.in.

 • Ogólne zasady działania urządzeń dmuchanych.
 • Bezpieczne sposoby na rozłożenie i złożenie sprzętów.
 • Zasady mocowania urządzeń do podłoża.
 • Przybliżenie zagrożeń, które mogą pojawić się podczas użytkowania dmuchańców.
 • Zasady zgłaszania i usuwania usterek.
 • Środki ostrożności, jakie należy zachować podczas obsługi urządzeń elektrycznych.
 • Zasady kierowania uczestnikami zabawy przy wchodzenia i wychodzeniu z dmuchańców.

Naprawy i konserwacje sprzętu należy zlecać wyspecjalizowanym w tym zakresie serwisom. Jeśli posiadasz doświadczenie w branży, w przypadku małych, niegroźnych przetarć, możesz samodzielnie uszczelnić materiał. W takim przypadku pamiętaj o tym, aby zachować wzmożoną czujność i regularnie sprawdzać, czy przetarcie nie uległo powiększeniu. Urządzenia, które nie nadają się do użytku, powinny zostać zutylizowane zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Jeśli chcesz wejść na rynek dmuchanych parków rozrywki, skontaktuj się z nami! Nasi specjaliści doradzą Ci, jakie urządzenia wybrać na początek i co zrobić, aby zwiększyć swoje szanse na dofinansowanie działalności. 

Zapraszamy do naszego sklepu internetowego: GunGan.pl. Na stronach poszczególnych produktów znajdą Państwo dodatkowe informacje, będzie też można dokonać ewentualnych zakupów.

Jeśli chcesz być na bieżąco z branżą sprzedaży urządzeń rozrywkowych - zapisz się do naszego newslettera:


Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Gungan Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu, ul. Krucza 96/10, 53-412 Wrocław , w celu korzystania z usługi Newsletter GunGan. Jestem świadomy/-ma swojego prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania oraz prawa do odwołania zgody w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem podanych przeze mnie danych z listy dystrybucyjnej Newsletter GunGan. 

Administratorem danych osobowych jest spółka Gungan Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu, ul. Krucza 96/10, 53-412 Wrocław. Dane osobowe zbierane są w celu dostarczania zamówionego newslettera GunGan i nie będą udostępniane odbiorcom danych w rozumieniu art. 7 pkt 6 ustawy o ochronie danych osobowych. Abonent bezpłatnego newslettera GunGan ma prawo dostępu do treści podanych przez siebie danych oraz do ich poprawiania. Podanie danych osobowych przez abonenta newslettera GunGan jest dobrowolne, jednakże odmowa podania danych osobowych spowoduje niemożność dostarczania zamówionego newslettera GunGan. 
Szczegółowe informacje dotyczące sposobu rejestracji, modyfikacji i usunięcia danych oraz informacje dotyczące polityki prywatności dostępne są pod linkem: Polityka prywatności

 

Dowiedz się więcej o wynajmie atrakcji eventowych!

Ile kosztuje wynajem dmuchańca? Sprawdzamy ceny!

Ile kosztuje wynajem dmuchańca? Sprawdzamy ceny!

Cena wynajmu dmuchańca - zamku, zjeżdżalni itp. na imprezę zależy m.in. od rodzaju atrakcji i lokalizacji wypożyczalni. Sprawdź, ile to kosztuje! read more
Gry i zabawy na świeżym powietrzu dla dorosłych - 5 pomysłów na atrakcje zespołowe

Gry i zabawy na świeżym powietrzu dla dorosłych - 5 pomysłów na atrakcje zespołowe

Wyjazd integracyjny, spotkanie po latach, a nawet zwykły weekendowy wypad z przyjaciółmi za miasto to doskonała okazja do wspólnej zabawy. W końcu kto powiedział, że dorośli nie mogą się bawić? Poznaj 5 niebanalnych pomysłów na gry i zabawy plenerowe dla każdego! read more
Zainwestuj w dmuchańce GunGan i zarabiaj

Zainwestuj w dmuchańce GunGan i zarabiaj

Dzięki naszej szerokiej ofercie dmuchańców i profesjonalnemu podejściu GunGan staje się nieodłącznym elementem Twojego sukcesu. read more
Pomysł na biznes w branży dziecięcej

Pomysł na biznes w branży dziecięcej

Nie masz pomysłu na własną firmę? Przeczytaj ten artykuł — znajdziesz tu gotowe pomysły na biznes, które pozwolą Ci się zainspirować i zdecydować, co pragniesz robić! read more
Sprawdzony sposób na finansowy sukces.

Sprawdzony sposób na finansowy sukces.

Zobacz, z jakich gotowych pomysłów na biznes związany z rozrywką możesz skorzystać, by zaistnieć w branży eventowej, lub dlaczego wypożyczalnia dmuchańców może być propozycją właśnie dla Ciebie! read more
Jak naprawić uszkodzony dmuchany zamek?

Jak naprawić uszkodzony dmuchany zamek?

Z tego artykułu dowiesz się jakich narzędzi potrzebujesz, by przywrócić atrakcjom funkcjonalność. Praktyczne porady w przypadku awarii. read more
Pełna zgodność, czyli atesty i certyfikaty

Pełna zgodność, czyli atesty i certyfikaty

Dowiedz się wszystkiego o zasadach i normach. Z artykułu uzyskasz informacje o warunkach prawnych i odpowiedzialności przedsiębiorcy. read more
Baw się dobrze - krótki poradnik sezonowy

Baw się dobrze - krótki poradnik sezonowy

Garść praktycznych informacji przed rozpoczęciem działalności. W tym artykule poruszamy także kwestię najważniejsze — bezpieczeństwo. read more