imagealt
Sezon letni na ostatniej prostej. Z tego powodu zdecydowaliśmy się poruszyć bardzo ważny temat, jakim jest zakup dmuchańców z wizerunkami postaci ze znanych bajek. Zauważamy, że wielu klientów zdecydowało się na zakup dmuchanej atrakcji z dobrze znanymi wszystkim dzieciom bohaterami z bajek.

W artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie czy jest to legalne. Nieustannie otrzymujemy pytania o możliwość zamówienia atrakcji dmuchanych w motywie bajkowym. Zgromadziliśmy zatem niezbędne informacje i zapytaliśmy właścicieli praw autorskich o ewentualne wykorzystywanie wizerunku postaci z bajek na dmuchańcach, aby ułatwić Ci podjęcie decyzji.

Czy mogę zakupić dmuchańca z postacią z bajki?

W momencie pisania tego artykułu żaden producent/dystrybutor dmuchańców w UE nie posiada takiej licencji. Zatem sprzedaż dmuchańców wykorzystujących postaci z bajek, odbywa się nielegalnie, a co za tym idzie, dalsze komercyjne rozpowszechnianie wizerunku postaci z bajek (wynajem urządzeń), również jest nielegalne i grozi konsekwencjami prawnymi i finansowymi.

Prawo autorskie obowiązujące w państwach członkowskich Unii Europejskiej w znacznej mierze stanowi implementację dyrektywy unijnej InfoSoc, dzięki czemu jesteśmy w stanie ustalić minimum ochrony obowiązującej w innych krajach Europy. Stąd wiemy, że niezależnie od danego kraju - twórcy przysługuje wyłączne prawo m.in.  do zwielokrotniania utworu, jego publicznego udostępniania czy do jego rozpowszechniania (tak, podobno rozpowszechnianie i udostępnienia w świetle prawa to dwie całkiem innej czynności!). Mówiąc prościej, jeżeli podmiot świadczący komercyjne usługi i treści wykorzystuje wizerunek, musi mieć pisemną zgodę autora. W uproszczeniu nazywa się to „umową licencyjną”.

Zdajemy sobie sprawę, że wizerunek ulubionej księżniczki z bajki, przyjmowany jest przez dzieci z większym entuzjazmem, niż motyw uśmiechniętej twarzy czy nieznanego misia. Nie warto jednak narażać się z tego powodu na batalię prawną z międzynarodowymi korporacjami, będącymi najczęściej właścicielami praw autorskich do postaci z bajek.

 Przykładami firm, których postacie są często nielegalnie wykorzystywane na dmuchańcach, są SPIN MASTER, NICKELODEON, ILLUMINATI czy DISNEY. W przypadku tej ostatniej, utarło się powiedzenie, że: „Disney nigdy nie przegrywa„ – w odniesieniu do sporów sądowych na tle praw autorskich. Firma ta znana jest z bardzo restrykcyjnych zasad wykorzystania znanej postaci myszy na całym świecie. W działaniach są bardzo agresywni, bezwzględnie eliminowane są wszelkie próby wykorzystania wizerunku każdej postaci z produkcji tej firmy. Ochrona praw autorskich jest priorytetem dla Disney, broniona jest bardzo mocno.

Czy mogę zakupić i wynajmować dmuchańca z postacią podobną do postaci z bajki?

W wiadomościach od naszych Klientów często pojawiały się dodatkowe pytania. Między innymi o możliwość przerobienia, modyfikacji i zmiany już istniejących postaci z bajek. Nie rekomendujemy takiego zabiegu. Warto pamiętać, że właścicielami takich postaci są ogromne koncerny, które posługują się rzeszą specjalistów od wizerunku i prawników. W przypadku chęci zakupienia dmuchańca w motywie bajkowym ze znanymi postaciami zdecydowanie polecamy przemyślenie tego zakupu. W katalogu Gangaru można odnaleźć sporo autorskich motywów, do których posiadamy pełne prawa. Gwarantujemy, że wyprodukowane przez nas dmuchańce nie są objęte prawami autorskimi podmiotu zewnętrznego. Dokonując zakupu w naszym sklepie internetowym, mają Państwo 100% pewności, że towar jest legalny i nie narusza Prawa Autorskiego żadnego przedstawiciela koncernu. Działamy legalnie, wystrzegamy się przerabiania i modyfikowania już stworzonych projektów przez inne podmioty. Zachowujemy zdrowy rozsądek i etykę, nie przyjmujemy zleceń na odwzorowywanie konkurencyjnych motywów.

Nie prowadzimy sprzedaży dmuchańców w motywach bajkowych z wykorzystaniem postaci ze znanych bajek. Szczególnie zwracamy uwagę na przestrzeganie prawa europejskiego i międzynarodowego.

Podsumowanie

Licencja na wykorzystywanie postaci z bajek wymaga pisemnej zgody autora lub jego przedstawiciela. Zarówno sprzedaż jak i zakup w celach komercyjnych dmuchańca z postaciami z bajek, które chronione są prawami autorskimi, może grozić prawnymi konsekwencjami. Warto zatem postawić na legalne motywy, aby móc spać spokojnie.  Naszym zadaniem jest niesienie rzetelnych informacji oraz opieka nad naszymi Klientami, którzy są dla nas inspiracją i motorem napędowym.

Nie rekomendujemy zakupu dmuchańca lub atrakcji dmuchanej w motywie Myszki Mickey, Psiego Patrolu, Minionków, i wszystkich innych postaci ze znanych bajek.

Zgodnie z naszą wiedzą, żadna firma w EU nie posiada zgody na wykorzystywanie wizerunku postaci z bajek przy produkcji dmuchańców. Co za tym idzie, wszystkie proponowane w sieci produkty dmuchane z printem postaci ze znanych bajek nie są licencjonowane.

Producent ponosi pełną odpowiedzialność za dopuszczenie do użytku komercyjnego produktu, który jest niezgodny z powszechnie obowiązującym prawem. Klient, który zdecyduje się na zakup dmuchańca bez licencji wizerunku, może zostać także pociągnięty do odpowiedzialności ze względu na pozyskiwanie korzyści majątkowej (działanie komercyjne) z wykorzystaniem zastrzeżonych znaków i postaci.

Na jakie bajki udzielane są licencje?

Wykorzystywanie postaci z bajek jest znane i powszechne. Nie znaczy to jednak, że każdy bezwiednie może zarabiać na postaciach z bajek. Zjawisko posługiwania się wizerunkiem w celach komercyjnych nazywane jest merchandising.

Poniższe tytuły wykorzystywane są przy udzielaniu licencji na wizerunek:

Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków (1937), Pinokio (1940), Dumbo (1941), Bambi (1942), Kopciuszek (1950), Alicja w Krainie Czarów (1951), Piotruś Pan (1953), Zakochany kundel (1955), Śpiąca królewna (1959), 101 dalmatyńczyków (1961), Księga dżungli (1967), Robin Hood (1973), Kto wrobił królika Rogera? (1988), Mała Syrenka (1989), Piękna i Bestia (1991), Aladyn (1992), Król Lew (1994), Pocahontas (1995), Dzwonnik z Notre Dame (1996), Piękna i Bestia. Zaczarowane Święta (1997), Herkules (1997), Król Lew II: Czas Simby (1998), Tarzan (1999),

Piotruś Pan: Wielki powrót (2002), Księga dżungli 2 (2003), Mój brat niedźwiedź (2003), Król Lew III: Hakuna matata (2004), Pupilek (2004), Opowieść wigilijna (2009), Kraina lodu (2013), Kubuś Puchatek i miododajne drzewo (1966), Kubuś Puchatek i rozbrykany Tygrys (1974), Przygody Kubusia Puchatka (1977), Tygrys i przyjaciele (2000), Puchatkowego Nowego Roku (2002), Prosiaczek i przyjaciele (2003), Maleństwo i przyjaciele (2004), Kubuś i Hefalumpy (2005), Kubuś i przyjaciele (2011), Filmy o Myszce Miki, Donaldzie i Goofym, Toy Story (1995), Dawno temu w trawie (1998), Gdzie jest Nemo? (2003), Auta (2006), Gdzie jest Dory? (2016)

Tom i Jerry, Looney Tunes, Scooby Doo, Superman, Batman, Harry Potter, The Flintstones, Jetsonowie, Catwoman, Zielona Latarnia (Green Lantern), King Kong, Epoka lodowcowa, Rio, Family Guy, Simpsonowie, Alvin i wiewiórki, Futurama, Tajemnica Zielonego Królewstwa, Angry Birds, Hotel Transylvania, Bing, Winx Club, Filly, Supa Strikas, Jeźdźcy smoków, Jak wytresować smoka?

Bolek i Lolek, Reksio, Muminki, Denis rozrabiaka, Mrówka Z, Książę Egiptu, Droga do El Dorado, Uciekające kurczaki, Shrek, Mustang z Dzikiej Doliny, Sindbad: Legenda siedmiu mórz, Shrek 2, Rybki z ferajny, Madagaskar, Wallace i Gromit: Klątwa królika, Skok przez płot, Wpuszczony w kanał, Shrek 3, Film o pszczołach, Kung Fu Panda, Madagaskar 2, Potwory kontra Obcy, Jak wytresować smoka, Shrek Forever, Megamocny, Kung Fu Panda 2, Kot w butach, Madagaskar 3, Strażnicy Marzeń, Krudowie, Turbo, Pan Peabody i Sherman, Jak wytresować smoka 2, Pingwiny z Madagaskaru, Dom, Kung Fu Panda 3, Trolle, Dzieciak rządzi, Kapitan Majtas: Pierwszy wielki film


https://pl.wikipedia.org/wiki/Merchandising

https://www.youtube.com/watch?v=T9AgKxSZ06U

Aktualizacja artykkułu: 24.07.2024

Klikając w przycisk "Subskrybuj" wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych w celu przesyłania Newslettera zawierającego informacje handlowe i marketingowe.