imagealt

Sezon letni na ostatniej prostej. Z tego powodu zdecydowaliśmy się poruszyć bardzo ważny temat, jakim jest zakup dmuchańców z wizerunkami postaci ze znanych bajek. Zauważamy, że wielu klientów zdecydowało się na zakup dmuchanej atrakcji z dobrze znanymi wszystkim dzieciom bohaterami z bajek. W artykule poruszamy temat praw autorskich, licencji na wizerunek oraz politykę zastrzeżenia znaku towarowego. Przez cały sezon LATO 2022 otrzymywaliśmy pytania o możliwość zamówienia atrakcji dmuchanych w motywie bajkowym. Sytuacja mogłaby się wydawać zupełnie zwyczajna i taka, która nie powinna wnieść wątpliwości. Zgromadziliśmy niezbędne informacje, zapytaliśmy przedstawicieli producentów o ewentualne wykorzystywanie wizerunku postaci z bajek na dmuchańcach. Artykuł wskazuje na najważniejsze aspekty związane z zakupem, wykorzystaniem i przetwarzaniem wizerunków licencjonowanych. Do kogo należy zwrócić się o pozyskanie informacji o współpracy z korporacją, która jest właścicielem wizerunku?

Dmuchana zjeżdżalnia Statek...
  • -400,00 zł
  • Dostępne 1 szt
Ostatnie sztuki w magazynie
Dmuchane zjeżdżalnie
D8
24 130,00 zł 24 530,00 zł
Dmuchana zjeżdżalnia Statek piracki to duży i kolorowy dmuchaniec dla dzieci. Świetnie sprawdzi się w zestawie z naszymi pozostałymi atrakcjami z motywem pirackim, które dzieci wprost uwielbiają.
Dmuchany zamek piracki combo
  • Na stanie
Dostępne w magazynie
Dmuchane zamki
D14
7 755,00 zł
Dmuchany zamek piracki MINI combo to zjeżdżalnia i skakaniec w jednym. To doskonała rozrywka dla maluchów. Wciel się w rolę pirata i ciesz się aktywnością na świeżym powietrzu. Ponadczasowy design i solidne wykonanie gwarantują radość na evencie. Zabawa, nauka i wyobraźnia – to wszystko dzięki dmuchanemu zamkowi pirackiemu MINI combo!
Dmuchany zamek piracki -...
Na zamówienie
9 680,00 zł
Dmuchany zamek piracki to atrakcja uwielbiana przez dzieci. Ten skakaniec na pewno przypadnie do gustu wszystkim fanom pirackich motywów. Wystarczy, że użyjesz wyobraźni i przeniesiesz się do krainy pełnej zatopionych skarbów i przygód. Wspaniale odzwierciedlone elementy motywu pirackiego doskonale oddają klimat. Cała naprzód, ahoj przygodo!
Dmuchaniec Monster Truck -...
Na zamówienie
Dmuchane zjeżdżalnie
D28
23 990,00 zł
Dmuchana zjeżdżalnia Monster Truck to bardzo widowiskowa i efektowna atrakcja, obok której ani dzieci, ani dorośli na pewno nie przejdą obojętnie!
Dmuchaniec Monster Truck -...
Na zamówienie
10 835,00 zł
Dmuchaniec ze skakańcem i suchym basenem Monster Truck to ciekawa atrakcja dmuchana, zwracająca uwagę dzieci, szczególnie w duecie z naszą zjeżdżalnią. Rozpędzone koła wielkiej maszyny mogą spodobać się szczególnie tym dzieciom, które są pasjonatami motoryzacji. Zróbmy hałas, poczuj zapach silnika. Wrrrum, już jedziemy ku świetnej zabawie!
Dmuchaniec Gangaru (GunGan)...
  • Na stanie
Dostępne w magazynie
14 124,00 zł
Podwójna zjeżdżalnia Gangaru (wcześniej GunGan) to atrakcja dmuchana stworzona z myślą o najmłodszych oraz Twojej kieszeni!

Czy mogę zakupić dmuchańca z postacią z bajki?

Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Zupełnie inaczej ma się wykorzystanie wizerunku w przypadku prywatnego użytku, a zakupu produktu pod wynajem i komercyjne zastosowanie. Dmuchańce firmy GunGan sprzedawane są przedsiębiorcom i klientom indywidualnym. Zakup głównie jest realizowany z zamiarem dalszej komercyjnej dystrybucji w czasie eventów, imprez plenerowych, festynów, wieczorów kawalerskich i panieńskich. Licencja na wykorzystanie postaci z bajek na dmuchańcach wymaga zgody producenta. Zdajemy sobie sprawę, że wizerunek ulubionej księżniczki z opowieści o przyjmowany jest przez dzieci z większym entuzjazmem, niż motyw uśmiechniętej twarzy czy nieznanego misia. Każda postać ze znanej bajki została zaprojektowana, narysowana i powielona w serii transz np. filmów. Autor może odsprzedać prawa autorskie producentowi. Częściej jednak rysownicy, autorzy, animatorzy zatrudnieni są na kontrakt z warunkami zachowania tajemnicy przez największe koncerny przemysłu rozrywkowego. Wytwórnie filmowe reagują niemal natychmiast poprzez prawnych przedstawicieli i skutecznie usuwają z rynku nieautoryzowane wizerunki znanych od lat postaci z bajek i seriali.

Prawo autorskie jednoznacznie wskazuje, że:

Art.  17.  [Zakres autorskich praw majątkowych]

Jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, twórcy przysługuje wyłączne prawo do korzystania z utworu i rozporządzania nim na wszystkich polach eksploatacji oraz do wynagrodzenia za korzystanie z utworu. [1]

Powyższy zapis Ustawy można przełożyć na język użytkowy następująco: Jeżeli podmiot świadczący komercyjne usługi i treści wykorzystuje wizerunek, musi on mieć na to pisemną zgodę autora. W uproszczeniu nazywa się to „umowa licencyjna”.

Utarło się przesłanie, że: „Disney nigdy nie przegrywa„.

Najlepszym potwierdzeniem na wykorzystanie prawa przytoczonej Ustawy jest koncern Walta Disneya (Disney). Firma ta znana jest z bardzo restrykcyjnych zasad wykorzystania znanej postaci myszy na całym świecie. W działaniach są bardzo agresywni, bezwzględnie eliminowane są wszelkie próby wykorzystania wizerunku każdej postaci z produkcji tej firmy. Ochrona praw autorskich jest priorytetem dla Disney, broniona jest bardzo mocno. Ponad 100 lat tradycji nie może zostać zagarnięte przez nieuczciwych i samozwańczych „autorów” treści, które w całości należą do korporacji Disney. [2][1] https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/prawo-autorskie-i-prawa-pokrewne-16795787/art-17

[2] K. Grzybczyk, Ikony popkultury a prawo własności intelektualnej. Jak znani i sławni chronią swoje prawa, 2018, s. 79.

Dmuchaniec ze zjeżdżalnią -...
  • Dostępne 1 szt
Ostatnie sztuki w magazynie
8 085,00 zł
Atrakcja dla najmłodszych dzieci — mini combo, czyli połączenie dmuchanej zjeżdżalni ze skakańcem. Potwornie dobra zabawa gwarantowana. Dmuchaniec w motywie potworków nie pozostawia obojętnym. Zachwyca wielobarwnymi postaciami, które zaprojektowaliśmy w taki sposób, by sprawiały wiele radości. Te potworki są przyjazne i uwielbiają zabawę z dzieciakami....
Dmuchany skakaniec z...
Na zamówienie
Dmuchane zamki
WDD12
10 285,00 zł
Dmuchany skakaniec z motywem kolorowych potworków — atrakcja w sam raz dla dzieci! Wszystkie oczy tego skakańca spoglądają na bawiące się dzieci. Nieprzeciętne zdobienia tego dmuchańca sprawiają, że skakaniec jest absolutnym hitem podczas imprez plenerowych, festynów, eventów czy spotkań z przyjaciółmi. 
Mały skakaniec ze...
  • Dostępne 3 szt
Dostępne w magazynie
6 325,00 zł
Atrakcja dla najmłodszych dzieci — mini combo, czyli połączenie dmuchanej zjeżdżalni ze skakańcem. Raz, dwa, trzy, teraz potworka gonisz Ty! Niekończące się podskoki są siłą napędową naszych maskotek, które uwielbiają dzieci. Dmuchaniec potworki ze zjeżdżalnią sprawdzi się doskonale w czasie niewielkich imprez plenerowych oraz na hali sportowej.
Mały skakaniec z suchym...
  • Dostępne 1 szt
Ostatnie sztuki w magazynie
5 445,00 zł
Atrakcja dla najmłodszych dzieci — połączenie suchego basenu ze skakańcem. Który potworek jest Twoim ulubionym? Każdy z nich ma inny kształt, kolor. Każdy z nich jednak uśmiecha się do Ciebie serdecznie. Zabawa na tym dmuchańcu rozpoczyna się skokiem, a kończy lądowaniem w suchym basenie, który można wypełnić np. kolorowymi kulkami. Jesteśmy przekonani,...
Dmuchana potworna chata ze...
Na zamówienie
7 535,00 zł
Atrakcja dla najmłodszych dzieci - połączenie zjeżdżalni ze skakańcem. Potwornie ciekawa chata straszniaka. Ten niewielki dmuchaniec może być dodatkiem do pozostałych dmuchańców z tej samej, potwornej, serii dmuchańców. Niebieski potworek zaprasza wszystkich do swojej chatki na kilka dodatkowych podskoków. 

Walt Disney był wizjonerem i pomysłodawcą swoich postaci. Pierwszą był Królik Oswald. W 1927 r. wyemitowano 26 odcinków telewizyjnych bajki. Pomimo tego, że W.Disney był autorem wykreowanej postaci, nie dochodził swoich praw przed dystrybutorem, który emitował serię bajek z Królikiem Oswaldem. Ten jednak wykazał się przebiegłością i w tajemnicy zakupił wszystkie prawa do wykorzystywania wymyślonej przez W.Disneya postaci.

Firma i jej przedstawiciele odtąd dbali o utrzymanie niezależności i zdecydowali się na zatrudnianie na własnych warunkach rysowników oraz pomysłodawców. Do każdej umowy tworzone były dodatkowe zapisy, które chroniły autora sławnej myszki przed nieuczciwym wykorzystaniem jego własności intelektualnej. Tym sposobem w branży komercyjnej, telewizyjnej i rozrywkowej mówi się wprost: „Disney nigdy nie przegrywa…” Więcej o teji innych historiach, przeczytasz TUTAJ

Czy mogę wykorzystać motyw postaci z bajki w celach niekomercyjnych?

1) Tylko użytek osobisty

Prawo autorskie jest bardzo obszerne. Zakłada także możliwość wykorzystania treści, utworu lub wizerunku tylko i wyłącznie na użytek osobisty. Zabronione jest zarabianie na produkcie, który prezentuje licencjonowany wizerunek.

W przełożeniu na język użytkowy oznacza to, że legalnie możesz wnieść wiele uśmiechu w życie rodzinne i śpiewać piosenki z bajek w czasie urodzin dziecka. Jeżeli Twoja pociecha poprosi o tort z motywem ulubionych postaci z bajek, możesz spełnić jego marzenie. Masz prawo wykorzystywać wizerunki postaci z bajek na własny użytek, jednocześnie nie czerpiąc korzyści materialnych z faktu posługiwania się takim wizerunkiem.

2) Wykorzystanie wizerunku w celach humorystycznych

Ciekawym sposobem na wykorzystanie prawnie zastrzeżonych znaków jest parodia. Można wykorzystać motyw postaci z bajki, dopisując do niej zabawny tekst lub historię. Przerobienie kadru z filmu w celach humorystycznych nie jest łamaniem prawa. Warunkiem jest zastosowanie jedynie humorystyczne. Jeżeli przerobiona grafika będzie odsprzedawana, jest to jednoznaczne z potwierdzeniem prawa do wykorzystywania wizerunku.

Bohaterzy bajek są chronieni znakami towarowymi

Znaczna część wytwórni filmowych poszła o krok dalej. Swoje postaci z bajek chronią dodatkowo poprzez ich rejestrację jako znak towarowy. Ochrona znaku towarowego nie posiada daty przedawnienia. Należy jednak zaznaczyć, że znak towarowy musi mieć potwierdzenie i odnowienie co 10 lat.

Powodem takiego działania jest fakt, iż prawo autorsko majątkowe wygasa po 70 latach od śmierci autora treści. Wytwórnie za wszelką cenę chcą zachować autonomie i pełnie praw do wyprodukowanych postaci.

Rejestracja wizerunku jako znaku towarowego ułatwia rozwiązywać spory, kto jest prawomocnym właścicielem znaku towarowego. Koncerny, które wykorzystują bezprawnie licencjonowane postaci, niemal natychmiast muszą usuwać ze swojego asortymentu zastrzeżone znaki towarowe.

Poniżej przykłady postaci z bajek, które zarejestrowano jako znaki towarowe

Czy mogę przerobić już istniejący znak towarowy?

Po przeczytaniu powyższych informacji, odpowiedzi są dwie:

  1. komercyjne wykorzystanie postaci bajkowych = zgoda prawna (zakup licencji)
  2. niekomercyjny użytek = możliwość wykorzystania bez zgody prawnej

W wiadomościach od naszych Klientów często pojawiały się dodatkowe pytania. Między innymi o możliwość przerobienia, modyfikacji i zmiany już istniejących postaci z bajek. Nie rekomendujemy takiego zabiegu. Warto pamiętać, że właścicielami takich postaci są ogromne koncerny, które posługują się rzeszą specjalistów od wizerunku i prawników. W przypadku chęci zakupienia dmuchańca w motywie bajkowym ze znanymi postaciami zdecydowanie polecamy przemyślenie tego zakupu. W katalogu GunGan można odnaleźć ponad 10 motywów, które są prawnie chronione. Posiadamy do nich prawa autorskie. Gwarantujemy, że wyprodukowane przez nas dmuchańce nie są objęte prawami autorskimi podmiotu zewnętrznego. Dokonując zakupu w naszym sklepie internetowym, mają Państwo 100% pewności, że towar jest legalny i nie narusza Prawa Autorskiego żadnego przedstawiciela koncernu. Działamy legalnie, wystrzegamy się przerabiania i modyfikowania już stworzonych projektów przez inne podmioty. Zachowujemy zdrowy rozsądek, nie przyjmujemy zleceń na odwzorowywanie konkurencyjnych motywów. Nie prowadzimy sprzedaży dmuchańców w motywach bajkowych z wykorzystaniem znanych postaci ze znanych bajek. Szczególnie zwracamy uwagę na przestrzeganie prawa europejskiego i międzynarodowego. Szanujemy własność intelektualną i artystyczną największych twórców postaci minionych lat. Wraz z zespołem projektantów i specjalistów ds. komunikacji uzgadniamy motywy i wizerunki, jakie umieszczane są finalnie na dmuchańcach. Firma GunGan dba o bezpieczeństwo swoich klientów.

Na jakie bajki udzielane są licencje?

Wykorzystywanie postaci z bajek jest znane i powszechne. Nie znaczy to jednak, że każdy bezwiednie może zarabiać na postaciach z bajek. Zjawisko posługiwania się wizerunkiem w celach komercyjnych nazywane jest merchandising.[1]

Poniższe tytuły wykorzystywane są przy udzielaniu licencji na wizerunek:

Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków (1937), Pinokio (1940), Dumbo (1941), Bambi (1942), Kopciuszek (1950), Alicja w Krainie Czarów (1951), Piotruś Pan (1953), Zakochany kundel (1955), Śpiąca królewna (1959), 101 dalmatyńczyków (1961), Księga dżungli (1967), Robin Hood (1973), Kto wrobił królika Rogera? (1988), Mała Syrenka (1989), Piękna i Bestia (1991), Aladyn (1992), Król Lew (1994), Pocahontas (1995), Dzwonnik z Notre Dame (1996), Piękna i Bestia. Zaczarowane Święta (1997), Herkules (1997), Król Lew II: Czas Simby (1998), Tarzan (1999),

Piotruś Pan: Wielki powrót (2002), Księga dżungli 2 (2003), Mój brat niedźwiedź (2003), Król Lew III: Hakuna matata (2004), Pupilek (2004), Opowieść wigilijna (2009), Kraina lodu (2013), Kubuś Puchatek i miododajne drzewo (1966), Kubuś Puchatek i rozbrykany Tygrys (1974), Przygody Kubusia Puchatka (1977), Tygrys i przyjaciele (2000), Puchatkowego Nowego Roku (2002), Prosiaczek i przyjaciele (2003), Maleństwo i przyjaciele (2004), Kubuś i Hefalumpy (2005), Kubuś i przyjaciele (2011), Filmy o Myszce Miki, Donaldzie i Goofym, Toy Story (1995), Dawno temu w trawie (1998), Gdzie jest Nemo? (2003), Auta (2006), Gdzie jest Dory? (2016)

Tom i Jerry, Looney Tunes, Scooby Doo, Superman, Batman, Harry Potter, The Flintstones, Jetsonowie, Catwoman, Zielona Latarnia (Green Lantern), King Kong, Epoka lodowcowa, Rio, Family Guy, Simpsonowie, Alvin i wiewiórki, Futurama, Tajemnica Zielonego Królewstwa, Angry Birds, Hotel Transylvania, Bing, Winx Club, Filly, Supa Strikas, Jeźdźcy smoków, Jak wytresować smoka?

Bolek i Lolek, Reksio, Muminki, Denis rozrabiaka, Mrówka Z, Książę Egiptu, Droga do El Dorado, Uciekające kurczaki, Shrek, Mustang z Dzikiej Doliny, Sindbad: Legenda siedmiu mórz, Shrek 2, Rybki z ferajny, Madagaskar, Wallace i Gromit: Klątwa królika, Skok przez płot, Wpuszczony w kanał, Shrek 3, Film o pszczołach, Kung Fu Panda, Madagaskar 2, Potwory kontra Obcy, Jak wytresować smoka, Shrek Forever, Megamocny, Kung Fu Panda 2, Kot w butach, Madagaskar 3, Strażnicy Marzeń, Krudowie, Turbo, Pan Peabody i Sherman, Jak wytresować smoka 2, Pingwiny z Madagaskaru, Dom, Kung Fu Panda 3, Trolle, Dzieciak rządzi, Kapitan Majtas: Pierwszy wielki film[2]

Ile kosztuje licencja na postacie z bajek?

Po stronie sprzedawcy leży obowiązek doprecyzowania i podpisania stosownych umów z przedstawicielem Wytwórni (firmy). Klient, kupując produkt od producenta, powinien mieć pełne prawo wykorzystywania produktu w celach komercyjnych. Ponadto, przy podpisaniu umowy na wykorzystanie wizerunku sporządzana jest umowa o zachowaniu poufności (NDA). Zgodnie z naszą wiedzą (na rok 2022), żaden z polskich sprzedawców dmuchańców nie posiada licencji na wykorzystywanie wizerunku postaci z bajek. Szczególnie ważną informacją jest fakt, iż firmy takie jak; SPIN MASTER, NICKELODEON czy ILLUMINATI, według naszej najlepszej wiedzy nie udzielają zgody na wykorzystywanie wizerunku postaci z ich seriali animowanych do produkcji dmuchańców. Kupując dmuchańca w motywach postaci, którymi właścicielami są powyższe firmy (i inne) ryzykujesz naniesieniem grzywny i procesem sądowym na wniosek wytwórni.

Współpraca z licencjodawcami

Nie ma możliwości zaproponowania wytwórni, by ta narysowała na specjalne życzenie postaci sygnowanej autorstwem danej firmy. Wykorzystanie wizerunku postaci wymaga pisemnej zgody licencjodawcy na wykorzystywanie ich własności intelektualnej. Naruszenie wizerunku poprzez nieautoryzowane wykorzystanie postaci na dmuchańcach jest przestępstwem.[1] https://pl.wikipedia.org/wiki/Merchandising

[2] https://www.youtube.com/watch?v=T9AgKxSZ06U

Podsumowanie

Licencja na wykorzystywanie postaci z bajek wymaga pisemnej zgody autora lub jego przedstawiciela. Koszt zakupu licencji jest przedmiotem poufnych rozmów i podpisania dokumentu NDA[1] (poufność biznesowa). Zakup dmuchańca z postaciami, które chronione są prawami autorskimi i zastrzeżone są znakiem towarowym, może grozić prawnymi konsekwencjami. Prawo do wizerunku posiada autor lub korporacja reprezentująca autora dzieła i/lub własności intelektualnej. Zezwolenie na rozpowszechnianie wizerunku można otrzymać drogą konsultacji, mediacji i argumentacji z przedstawicielem firmy.

Naszym zadaniem jest niesienie rzetelnych informacji oraz opieka nad naszymi Klientami, którzy są dla nas inspiracją i motorem napędowym. Szczerze polecamy przemyślenie zakupu dmuchańca lub atrakcji dmuchanej w motywie Myszki Mickey, Psiego Patrolu, Minionków, i wszystkich innych postaci ze znanych bajek. Zgodnie z naszą wiedzą, korporacje i wytwórnie nie udzielają zgody na wykorzystywanie wizerunku postaci z bajek przy produkcji dmuchańców. Co za tym idzie, wszystkie proponowane w sieci produkty dmuchane z printem postaci ze znanych bajek nie są licencjonowane. Producent ponosi pełną odpowiedzialność za dopuszczenie do użytku komercyjnego produktu, który jest niezgodny z powszechnie obowiązującym prawem. Klient, który zdecyduje się na zakup dmuchańca bez licencji wizerunku, może zostać także pociągnięty do odpowiedzialności ze względu na pozyskiwanie korzyści majątkowej (działanie komercyjne) z wykorzystaniem zastrzeżonych znaków i postaci.[1] https://autenti.com/pl/blog/umowa-o-zachowaniu-poufnosci-nda-czym-jest

Klikając w przycisk "Subskrybuj" wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych w celu przesyłania Newslettera zawierającego informacje handlowe i marketingowe.