imagealt

Obsługa i utrzymanie parku wodnego od A do Z

Chcesz wejść w branżę dmuchanych parków wodnych, ale nie wiesz, od czego zacząć? Obsługa parku wodnego wymaga odpowiedniej wiedzy. Pamiętaj, że to Ty jako właściciel będziesz odpowiadał za komfort i bezpieczeństwo klientów. W dalszej części tekstu znajdziesz najważniejsze informacje z zakresu obsługi i utrzymania parków wodnych w dobrym stanie. Śpieszymy z wyjaśnieniem najważniejszych kwestii w zakresie planowania i zarządzania parkami wodnymi.

Naprawa i utrzymanie dmuchanych parków wodnych

Każdy sprzęt, który podlega wzmożonej eksploatacji, raz na jakiś czas może wymagać napraw. W kontekście dmuchańców najważniejsza jest szybka i sprawna reakcja na powstałe ubytki. Niewielkie uszkodzenia są łatwe do naprawienia, dlatego tak ważnym jest szybka reakcja i działania niezwłocznie po wykryciu usterki. Do jakich uszkodzeń dochodzi najczęściej w przypadku dmuchanych parków wodnych?

  • niewielkie dziury i przetarcia, które można naprawić za pomocą łatki,
  • oderwanie D-ringu (należy przykleić nowy),
  • uszkodzenie rączki (należy przykleić nową).

W przypadku uszkodzeń mechanicznych najlepiej naprawić urządzenie na sucho, wyciągając je z wody. Dziury oraz przetarcia należy załatać zgodnie z instrukcją obsługi dołączoną do danej atrakcji. Jeżeli uszkodzenie jest większe i nie nadaje się do samodzielnej naprawy, zgłoś problem do sprzedawcy, aby skorzystać z profesjonalnego serwisu.

Aby nakleić łatkę na uszkodzony obszar, należy wyciąć ją w taki sposób, aby rogi były zaokrąglone. Następnie miejsce klejenia i stronę klejącą łatki przetrzyj delikatnie papierem ściernym. Kolejny krok to oczyszczenie powierzchni przy pomocy alkoholu izopropylowego. Jeśli powierzchnia jest czysta możesz na nią oraz na łatkę nanieść specjalny klej hysofix.

 W tym celu użyj pędzla. Teraz odczekaj ok. 30-45 sekund, aż klej wyschnie i przymocuj łatkę. Miejsce klejenia dociśnij ciężkim przedmiotem i zostaw na 24 godziny. Po upływie tego czasu urządzenie może być ponownie użytkowane.

 Równie ważna, co szybka reakcja, jest regularna kontrola i serwis dmuchanych parków wodnych. W tym zakresie szczególną uwagę zwróć na stan mocowań, lin oraz węzłów. Cykliczna kontrola sprzętu sprawi, że będzie służył Ci przez długie lata. Nawet jeśli raz na jakiś czas będziesz musiał dokonać niezbędnych napraw i tak wyjdziesz na plus. Zakup nowych atrakcji to spory wydatek. Natomiast drobne usterki możesz naprawić samodzielnie albo przy pomocy profesjonalnego serwisu, za stosunkowo niewielką cenę.  

 Parki wodne należy dopompowywać raz na jakiś czas pompkami akumulatorowymi, tak aby utrzymały rekomendowane ciśnienie. W wyniku różnicy temperatury między dniem, a nocą, objętość powietrza wewnątrz dmuchańca ulega zmianie. Specjalne zawory ciśnieniowe zapobiegają przepompowaniu i upuszczają nadmiar powietrza. Pamiętaj o regularnym doprowadzeniu dodatkowej ilości powietrza do użytkowanego dmuchańca.

Jak czyścić i suszyć dmuchane parki wodne?

Parki wodne mają nieustanny kontakt z wilgocią. Po każdym sezonie zadbaj o ich dokładne
i skuteczne oczyszczenie oraz wysuszenie. Przede wszystkim postaraj się jak najskuteczniej pozbyć się wilgoci z urządzenia jeszcze przed magazynowaniem. Jeśli sprzęt będzie mokry i złożony, może pojawić się na nim pleśń. Pamiętaj aby przed transportem spakować urządzenia do pokrowców. Parki wodne najlepiej suszyć na słońcu, a następnie dokładnie przetrzeć je suchą szmatką lub ręcznikami. Zwróć szczególną uwagę na miejsca łączeń i szyć dmuchańca. Dzięki dokładnemu osuszeniu unikniesz niespodzianek w postaci np. glonów.

 Jeśli jednak na urządzeniu pojawiły się ciężkie do usunięcia wcześniej wspomniane organizmy plechowe, użyj specjalnych preparatów lub myjki ciśnieniowej, aby je usunąć. Uważaj jednak na poziom ciśnienia. Zbyt wysokie może uszkodzić materiał. 

Jak wygląda obsługa parku wodnego?

Szukając pracownika, który będzie obsługiwał dmuchany park wodny, zwróć uwagę na jego kwalifikacje. Czynności, które będą wykonywać Twoi pracownicy, wymagają odpowiedzialności i konkretnych umiejętności. 

W przypadku dmuchanych parków wodnych najważniejszą osobą jest ratownik. To właśnie on może uratować życie uczestników zabawy w przypadku zachłyśnięcia się wodą czy podtopienia. Upewnij się, że osoba, którą chcesz zatrudnić na to stanowisko, ukończyła kurs ratownictwa wodnego, a także kurs Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy (KPP).

Osoby, które będą odpowiedzialne za wpuszczanie uczestników zabawy na poszczególne urządzenia, również powinny przejść przez podstawowe szkolenie z zakresu pierwszej pomocy. Ważne również, aby kandydat na to stanowisko miał dobry kontakt z dziećmi i potrafił zapanować nad tłumem w przypadku wystąpienia paniki. Pracownicy muszą pilnować czasu, który każdy uczestnik może spędzić na parku wodnym. W innym przypadku będziesz stratny.  

 Pracownicy i uczestnicy zabawy powinni posiadać odpowiednie kamizelki. Ważne, aby ich kolor różnił się w zależności od funkcji, którą pełni dana osoba. W celu uporządkowania pracy warto zadbać o opaski, które pozwolą oznaczyć uczestników zabawy. Dzięki temu zapewnisz sobie przepływ uczestników zabawy bez straty czasu.

Akcesoria niezbędne do sprawnego funkcjonowania dmuchanego parku wodnego

Oprócz samych dmuchańców potrzebujesz kilku akcesoriów, które sprawią, że zabawa na Twoich urządzeniach będzie przyjemna i bezpieczna. Do najważniejszych przedmiotów, które powinieneś jak najszybciej zakupić, należą:

  • Gwizdek – niezbędny atrybut każdego ratownika. Dzięki temu prostemu narzędziu, łatwiej utrzymać porządek i dyscyplinę na dmuchanym parku wodnym.
  • Megafon - zabawa na wodnych atrakcjach wiążę się z emocjami, szczególnie wśród najmłodszych. Jak wiadomo, dzieci swój entuzjazm wyrażają zazwyczaj w dość głośny sposób. Megafon może okazać się bardzo pomocny, gdy sytuacja zacznie wymykać się spod kontroli.
  • Potykacze - pełnią rolę tablic informacyjnych. Zawrzyj na nich najważniejsze zasady, które obowiązują w Twoim parku wodnym oraz regulamin kąpieliska.
  • Kamizelki ratunkowe – bezwzględnie użytkowanie przez wszystkich klientów parku wodnego w czasie zabawy
  • Kajak lub ponton - dzięki niemu ratownik będzie mógł znacznie szybciej dostać się do osoby, która potrzebuje pomocy.

Niemniej ważne jest wyznaczenie odpowiedniego miejsca do sprzedawania biletów i wydawania kamizelek. Postaraj się, aby kolejka klientów oczekujących na zakup biletu, nie przeszkadzała w sprawnym funkcjonowaniu całego parku. Budkę biletową najlepiej ustawić na uboczu, w zacienionym miejscu. Pamiętaj także, aby zadbać o możliwość płatności kartą! Zachowaj bezpieczny dystans między punktem sprzedaży biletów, a kolejką oczekujących na uczestnictwo w zabawie. Ciągi komunikacyjne powinny zostać zorganizowane w sposób przemyślany i sprawdzony. Pamiętaj także, o zabezpieczeniu wyjść ewakuacyjnych.

Dodatkowe informacje, które mogą uatrakcyjnić czas spędzony z rodziną i przyjaciółmi w czasie korzystania z parku wodnego.

Nie zapomnij o organizacji przestrzeni wokół parku wodnego. Postaraj się skupić na elementach takich jak: nieutrudniony dostęp do koszy na śmieci, miejsce odpoczynku, dodatkowe atrakcje w postaci gastronomii, a także elementy nagłośnienia w przypadku Eventu, który może być łączony bezpośrednio z zabawą na dmuchańcu w parku wodnym. Kluczowe dla tego typu parku rozrywki są również przebieralnie osobno dla kobiet i mężczyzn.

Jeżeli powyższy artykuł nie rozwiał Twoich wątpliwości, masz dodatkowe pytania lub potrzebujesz dodatkowego wyjaśnienia – jesteśmy do Twojej dyspozycji codziennie od poniedziałku do piątku. Wystarczy, że skorzystać z formularza zgłoszeniowego na naszej stronie lub skontaktujesz się telefonicznie z jednym z naszych Specjalistów ds. wsparcia sprzedaży.